Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.

Hasta Bakıcılar

Als Hastalığı Nedir ve Bakımında Dikkate Alınacaklar Nelerdir?

Als Hastalığı Nedir ve Bakımında Dikkate Alınacaklar Nelerdir?

Als hastalığı nedir: motor nöron hastalığı deniliyor, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybının bu hastalığa yol açtığı biliniyor. Kaslarda güçsüzlük ve erime, ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde duyarsızlık başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma “bulber” alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülüyor.

Als Hastalığı Bakıcısı ve Bakımı Nasıl Olmalı?

Sinir dokusunun tahrip olması yüzünden yatağa bağımlı hale gelen bu hastalar için özel bakım uygulanmalıdır. Hastaların tüm yaşamında hastalığı unutturacak bakım ve konfor sağlanabilmelidir. Fizyoterapinin uygulanması ve tedaviyi destekleyici teknolojinin yardımı ile hastanın özgürlüğü artırılabilir ve ayrıca hastalığın seyri sırasında hastanın güvenliği sağlanabilinmektedir.

Yürüme, yüzme, antrenman bisikleti gibi hafif aerobik egzersizleri ile hastalıktan etkilenmemiş olan kaslar ve hastanın kalp sağlığı güçlendirilebilir, aynı zamanda hastanın yorgunluk ve depresyonla olan mücadelesi desteklenebilir. Hasta bakıcılar, als hastaları için göz, ağız-diş bakım, apış arası, cilt bakımlarını yapabilmelidir. Beslenme, dışkılama, temizlenme, mesane ve psikolojik desteklerini yapabilecek uzmanlıkta olabilmelidirler.

ALS Hastalığında Kullanılan Tedavi ve Malzemeleri

Als hastalığında kullanılan, bulunan tedavi ve malzemeleri size anlatamaya çalışıyoruz. Edindiğimiz tüm bilgileri bu yazımızı güncelleyerek size aktaracağız. Uzman bir bakıcı edinmek istiyorsanız bizimle çalışmanız bizi mutlu eder ve size tüm özverimiz ile yardımcı oluruz.

Als profesörleri; Prof.Dr.Ersin Tan, Prof. Dr. Halil Atilla İdrisoğlu gibi doktorların sayfalarında geniş bilgi alabilirsiniz. Als hastalığı bitkisel tedavi gibi farklı yöntemlerden daha ziyade bilimsel yöntemleri araştırın. İbrahim Saraçoğlu als hastalığı tedavisi arama sonuçları yerine yukarıdaki bahsettiğimiz doktorlar ile iletişime geçmeniz size daha iyi sonuç sağlar. Als hasta bakıcısı için Hasta Bakar’ı arayın.

Hasta bakıcı hizmetleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, İzmit, Konya, Bursa ve Çorlu başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine şirketmizden danışmanlık veriyoruz.

Hasta malzemeleri: als hasta yatağı, havalı yatak, havalı matris yataklar, hasta karyolası kullanılmalıdır. Tuvaletli, lazımlıklı yataklar, farklı malzemeler hastaların yaşam kalitesini arttırabilir. Tekerlekli sandalyeler, tıbbi cihaz, kesintisiz güç kaynağı, bakım veren sorunları, havalı yatak, uygun solunum cihazları gerekiyor.

ALS Hastalığı Doktorları

Türkiye’de Als Hastalığı doktorları: Prof.Dr.Ersin Tan, Prof. Dr. Halil Atilla İdrisoğlu tanınıyor ve önde geliyorlar. Öne çıkan değerli doktorlarımızı buraya ekleyerek devam edeceğiz. Als Hasta bakıcıları için Hasta Bakar’ı arayın.

yorumunuzu bırakın

Üst