Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.

Hasta Bakıcılar

Hemşirelik ve Hasta Bakıcılık Hizmetleri

Hemşirelik ve Hasta Bakıcılık Hizmetleri

ABD İş İstatistikleri Bürosu verilerine göre; hemşirelik ve hasta bakımı ünitesinde, çoğu ciddi yaralanma olmak üzere, her yıl 200,000 işle ilişkili yaralanma ve hastalık meydana gelmekte, bunların yarıdan fazlası iş istirahati gerektirmektedir. Sektör için işçilerin tazminat giderleri yıllık 1 milyar doları bulmaktadır. Bakım evlerindeki işçiler diğer işçilere göre iki kat daha fazla yaralanma riskine sahiptirler.

Hemşirelerle yapılan çalışmalarda, hemşirelerin bel problemlerinin ağır fiziksel çalışma gerektiren iş kollarında çalışanlara oranla daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Norveçli hasta bakıcılar arasında yapılan bir çalışmada; yaş arttıkça ekstremitelerdeki ağrı prevelansı artarken baş ağrısı prevelansının düştüğü, boyun, omuz, dirsek, sırt ve kalça ağrısının kadınlarda erkeklere göre daha fazla görüldüğü, boyun ağrısı prevelansının artan çalışma saatleriyle birlikte arttığı, bel ağrısının hasta bakım evlerinde çalışanlar arasında, baş ağrısının ise, mental engelliler bölümü çalışanlarında daha sık görüldüğü saptanmıştır.

ABD Çalışma Bakanlığı Mesleki Güvenlik ve Sağlık Kurumu (OSHA) tarafından 2009 yılında yayımlanan “Hasta Bakım Evleri için Rehber” dokümanında (24); özellikle hasta taşıma, pozisyon verme vb. nedenlerle oluşan sağlık risklerinin önüne geçebilmek için uyulması gereken ergonomik ilkeler algoritmler vasıtasıyla şematize edilmiştir (Şekil 2). Alınacak mühendislik önlemleri, sağlık çalışanları (özellikle hasta bakıcı ve hemşireler) için en etkin korunma seçeneğidir. Teknoloji, mesleki kas-iskelet sistemi yaralanmalarını önleyecek maruziyet risklerini azaltmak için her geçen gün farklı alternatifler geliştirmektedir. Hasta bakım işlerine yardımcı olmak üzere özelleşmiş ekipman üretimi de artarak devam etmektedir. Vücut kaldırma askısı, lateral transfer aparatı vb. teknolojik ürünler bunlara örnek olarak verilebilir.

Kaynak: Mustafa Babayiğit

yorumunuzu bırakın

Üst